זכויות עובדים ומעסיקים בתקופת הקורונה

אין כל ספק כי 2020 הייתה אחת השנים המטלטלות ביותר בעשורים האחרונים. מהלך החיים התקין שובש עד בלי היכר ועבור רבים מאיתנו, משבר הבריאות העולמי הביא עמו גם משבר כלכלי לא פשוט. כעת, כ-8 חודשים, עשרות אלפי מפוטרים ושלושה סגרים אל תוך המשבר, כוחות רבים במשק עוד מנסים להסתגל למציאות החדשה. כדי לעמוד במשימה הזו על הצד הטוב ביותר, זהו הזמן להתחמש בידע שיסייע לנו להתנהל אל מול אי הוודאות וחוסר ההיכרות עם החוק. לשם כך בדיוק, ערך עבורך צוות משרדנו מדריך מקוצר לזכויות עובדים ומעסיקים בראי המשבר.

האם ניתן לכפות על עובד לצאת לחל"ת?

חופשה ללא תשלום יכולה להיקבע אך ורק בהסכמתו של העובד ובכתב. ככל שהעובד אינו מסכים לצאת לחל"ת, רשאי המעסיק לנקוט באחת משתי אפשרויות: להמשיך להעסיק את העובד בתשלום או לפטרו. משך החופשה יוגדר במדויק במעמד קביעתה ולאחר פקיעתה, ניתן יהיה לחדשה.

נכון להיום, חידוש חל"ת לתקופה של מעל 14 יום, תזכה את העובד בקבלת דמי אבטלה.

האם העבודה מהבית תשפיע על ההכרה בימי חג?

לעתים, המעבר לעבודה מהבית עשוי לבלבל. אנו עשויים לתפוס אותם כמעין ימי חופש בהם אנו לוקחים את העבודה הביתה. חשוב להבהיר – גם כשהעבודה מתנהלת מהבית עקב המשבר, מדובר ביום עבודה לכל דבר ועניין על כל המשתמע מכך. בימי שבתון, לרבות חגים, לא יידרש העובד לעבוד כלל – בבית או מחוצה לו.

האם בעל עסק שנקלע לקשיים כלכליים עקב המשבר רשאי לפטר עובדים בחל"ת?

גם במהלך משבר הקורונה מחויב המעסיק לפעול על פי ההוראות החלות בימים כתיקונם בכל הקשור לפיטורי עובדים עקב צמצומים בעסק. על המעסיק לקיים שימוע לפני פיטורין לעובד או לפעול על פי הוראות ההסכם הקיבוצי החלות במקום העבודה.

האם ניתן לחייב עובד לקחת חופש לאחר שנוצלו כל ימי החופשה שלו?

החוק הישראלי אינו מאפשר לעובדים לצבור יתרת ימי חופשה שלילית, גם לא על חשבון חל"ת או תחת נסיבות הקורונה. ככל שלעובד נותרו ימי חופשה מספיקים, יכול המעסיק לחייב את העובד לצאת לחופשה בהתראה של 14 ימים לכל הפחות.

חשוב לדעת:

במהלך החל"ת למעשה לא חלים כלל יחסי עובד-מעביד ולכן, המעסיק אינו מחויב להפריש תשלומי פנסיה לעובדיו. לכן, חשוב שנפנה אל קרן הפנסיה שלנו על מנת לבצע הפקדות עצמאיות במהלך התקופה ולהבטיח לעצמנו רצף זכויות.

גם עכשיו – אנו זמינים עבורך לכל שאלה

אנו יודעים עד כמה התקופה הזו מטלטלת ומבלבלת. בימים אלו שניחנים באי יציבות ואי וודאות, חשוב שתעמוד לרשותך תמיכה משפטית מקצועית מול כל אתגר. הידע המשפטי רחב היריעה של משרדנו בתחום זכויות העובד וייצוג מעסיקים עומד לרשותך ויאפשר לך לעבור את התקופה על הצד הטוב ביותר.

למידע נוסף על מגוון השירותים העומדים לרשותך ולקבלת מענה על כל שאלה, ניתן לפנות אלינו בטלפון או על ידי השארת פרטיך באתר.

שיתוף המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מאמרים נוספים

צרו איתנו קשר

אנחנו פה עבורך!

נשמח לעמוד לרשותך, ביחד עם הצוות המוביל של משרדנו, וללוות אותך באופן צמוד, מקצועי וקשוב לאורך כל ההליך המשפטי שלך.
לתיאום פגישת ייעוץ, כל שעליך לעשות הוא לפנות אלינו בטלפון או על ידי השארת פרטיך ואנו נחזור אליך בהקדם.

השאר פרטים

דילוג לתוכן