אימתי יפקע או יבוטל ייפוי כוח מתמשך?

האם הסכמת הממנה ל”סעיף כובל” המונע את ביטולו של ייפוי הכוח המתמשך לאחר כניסתו לתוקף יעמוד בתוקפו בכל סיטואציה?

אחד החששות המטרידים את מרביתנו מנקודת זמן מסוימת הוא, מה יקרה איתנו, אם וכאשר בעתיד, לא נהיה כשירים להחליט בכוחות עצמנו בנושאים הנוגעים לנו ולעניינינו השונים. עריכת ייפוי כוח מתמשך והפקדתו אצל האפוטרופוס הכללי יכולה להעניק לממנה (האדם שבו מדובר) את שלוות הנפש שבידיעה, שגם במקרה ויקרה הגרוע מכל, מיופה הכוח (או מיופי הכוח) ינהגו על פי ההנחיות שהשאיר להם. עד כאן, הכל טוב ויפה, ולכאורה, לא אמורות להתעורר בעיות.

אולם, כפי שהוכח בפסק הדין הראשון שנגע לייפוי כוח מתמשך, בעניין תמ”ש (ב”ש)
8182-02-18
 (פלונים נ’ אלמוני והאפוטרופוס הכללי), עצם עיסוקו בבקשתו של ממנה לבטל ייפוי כוח מתמשך שנכנס לתוקף, מצביע על כך, שגם ייפוי כוח מתמשך בו מסומן “הסעיף הכובל” – ניתן לביטול בנסיבות המתאימות. זאת, על אף ש”הסעיף הכובל” (המציין כי לאחר כניסת ייפוי הכוח הממושך לתוקפו, לא יוכל הממנה לבטל את ייפוי הכוח שניתן) היה אמור להבטיח את תקפותו של ייפוי הכוח המתמשך.

סיפור המקרה

מבקש מס’ 1 בתיק, אדם בן כ-75, נשוי למבקשת מס’ 8 והוא אב לשמונה ילדים – משיב מס’ 1 ומבקשים 6-2. מבקשת מס’ 7 היא כלתו.

בתאריך 02.11.2017 חתם המבקש מס’ 1 על מסמך ייפוי כוח מתמשך, אשר על פיו, ממונה בנו (משיב מס’ 1) למיופה כוח בטיפול בכל סוגי ענייניו (הרפואיים, הרכושיים והאישיים).

מסמך ייפוי כוח מתמשך זה הופקד בתאריך 13.12.2017 במרשם האפוטרופוס הכללי ע”י עורך דין.

בתאריך 18.12.2017 מסר מיופה הכוח (משיב מס’ 1) הצהרה, אשר על פיה עולה כי הממנה (מבקש מס’ 1) אינו מסוגל עוד לדאוג לענייניו השונים. אל הצהרתו זו צירף מיופה הכוח תעודת רופא החתומה ע”י פסיכיאטר ונושאת תאריך של מספר ימים קודם לכן.

בתאריך 18.12.2017 הודיע משיב מס’ 2, האפוטרופוס הכללי, על כניסתו לתוקף של ייפוי כוח מתמשך זה.

בתאריך 26.12.2017 העביר הממנה הודעה לידי משיב מס’ 2 (האפוטרופוס הכללי) ובה הוא מבקש את ביטולו של מסמך ייפוי הכוח המתמשך, מאחר, ולטענתו, לא ידע על מה חתם, ואף לא הוסברו לו השלכותיה של החתימה על המסמך.

בתאריך 27.12.2017, עקב הודעתו של הממנה, הודיע האפוטרופוס הכללי לממנה ולמיופה הכוח על ביטולו של המסמך.

בדיקה נוספת שנערכה ע”י האפוטרופוס הכללי העלתה, כי לא ניתן לבטל את ייפוי הכוח המתמשך, בשל הסעיף הכובל הכלול בו, בהתאם לסעיף 32כג(ד) לחוק הכשרות המשפטית. עקב כך, שלח האפוטרופוס הכללי הודעה לממנה ולמיופה הכוח, ובה נכתב, כי מאחר וקיימת במסמך פסקה אשר מגבילה את יכולתו של הממנה לבטל את המסמך, לא ניתן ייפוי הכוח המתמשך לביטול, לאחר שנכנס לתוקפו. בהמשך להודעה זו, קיבל הממנה “מכתב פרידה” ממיופה הכוח, בו כתב, בין היתר:

“אבא יקר, אני שמח, שנפל בחלקי לטפל בך…

אני מעריך אותך מאוד, על העמידה האיתנה שלך, מול כל הלחצים שהופעלו עליך על ידי כל המשפחה…

לצערי נשברת, אני מבין אותך ואני מכבד מאוד את החלטתך… בצער רב, במכתב זה, אני נפרד ממך לעולמים,

אני מאחל לך מקרב לב, בריאות, אושר ואריכות ימים.”

(ההדגשה בפס”ד של כבוד השופט אלון גביזון).

בתאריך 05.02.2018 הגישו המבקשים בתיק בקשה בהולה לביטולו של ייפוי כוח מתמשך / פיטוריי מיופי כוח.

עד כאן העובדות, וכעת, להכרעת בית המשפט וסיבותיה.

פסק הדין

בתיק זה, בית המשפט הגיע למסקנה כי במקרה שלפניו, פקע תוקפו של ייפוי הכוח המתמשך. זאת, על סמך סעיף 32כב(5) לחוק הכשרות המשפטית שאומר “ייפוי כוח מתמשך יפקע בהתקיים אחד מאלה… מיופה הכוח הודיע בכתב לממנה כי הוא אינו מעוניין לשמש מיופה כוח…”.

בפס”ד שניתן סבר בית המשפט, כי יש לראות במכתב הפרידה של משיב מס’ 1, ובפרט, בדבריו הברורים – “אני נפרד ממך לעולמים”, משום הודעה של מיופה הכוח, כי הוא אינו מעוניין לשמש כמיופה כוח. משכך, פקע ייפוי הכוח, בהתאם לסעיף 32כב(5) לחוק הכשרות המשפטית.

מאחר ונמצא כי ייפוי הכוח המתמשך פקע והוא בטל, לא ראה בית המשפט עצמו כנדרש להכרעה בטענותיהם של הצדדים בנוגע להליך החתימה על המסמך ולכניסתו לתוקף של ייפוי הכוח המתמשך.

אנחנו פה עבורך!

נשמח לעמוד לרשותך, ביחד עם הצוות המוביל של משרדנו, וללוות אותך באופן צמוד, מקצועי וקשוב לאורך כל ההליך המשפטי שלך.
לתיאום פגישת ייעוץ, כל שעליך לעשות הוא לפנות אלינו בטלפון או על ידי השארת פרטיך ואנו נחזור אליך בהקדם.

השאר פרטים

× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
דילוג לתוכן