מהו צו מניעה?

צו המניעה הוא אחד הסעדים הנפוצים שעשויים להינתן על ידי בית המשפט כחלק מהליכים בסדר הדין האזרחי. צו המניעה הוא צו "אל תעשה" ותוכן הוראתו הינה, כשמו כן הוא, להימנע מפעולה הקשורה לנושא התובענה באופן כזה או אחר. צו המניעה יינתן ככל שיעלה חשש סביר כי ביצוע הפעולה נשוא צו המניעה על ידי המשיב עשויה לשבש את ההליך המשפטי או להוות פגיעה ממשית במבקש. לכן, לעתים קרובות הוצאת צו המניעה עשויה להיות פעולה גורלית.

תחת אילו קריטריונים ייתן בית המשפט צו מניעה?

צו מניעה מהווה לא פעם פגיעה והגבלה בחירויותיו הבסיסיות של המשיב ועשוי לפגום ביכולת ההשתכרות ושגרת חייו. לכן, נצטרך לספק לבית המשפט טעם ראוי לנחיצותו של צו המניעה. כדי שבית המשפט ימצא לנכון לאשר את הדרישה לצו מניעה, נדרש המבקש לעמוד במספר קריטריונים המהווים תנאי הכרחי לצידוקו של צו המניעה.

קיימים שני סוגי צו מניעה

באופן גורף, ניתן לחלק את צווי המניעה לשני סוגים עיקריים:

צו מניעה זמני

סעד זמני זה הוא הסוג הנפוץ יותר והוא שגור למדי במגוון דיונים אזרחיים. מטרת צו המניעה הזמני היא שימור מצב סביבו נסוב הדיון המשפטי על מנת לאפשר הליך תקין.

צו מניעה קבוע

להבדיל מצו המניעה הזמני הניתן בתחילת ההליך המשפטי או במהלכו, צו המניעה הקבוע הוא למעשה הסעד הסופי המהווה את סיומו של ההליך. במילים אחרות, נוכל לומר שבעוד שצו מניעה זמני הוא אמצעי לניהול התביעה, צו המניעה הקבוע הוא המטרה שתושג במהלך התביעה.

ראיות לכאורה להצדקת הבקשה

לעתים קרובות, הצו ניתן כאשר מתנהל עוד דיון משפטי אודות נושא התביעה ולכן לרוב לא יהיה צורך להוכיח את טיעוני התביעה כולה על מנת להצדיק צו מניעה. עם זאת, יהיה עלינו להציג ראיות מהימנות שיצדיקו את הוצאת הצו. כך למשל, עשוי בית המשפט להוציא צו מניעה זמני להריסת בית, גם אם בסופו של דבר תידחה התביעה ויימצא כי הריסת הבית היא מוצדקת. כאן למשל, מטרת הסעד היא להשהות את הפעולה עד שיתבהרו הדברים, שכן בעצם הריסת הבית לא יהיה עוד כל טעם בתביעה.

סוגיית תום הלב

ככל שיעלה חשד כי הבקשה לצו המניעה נעשית שלא בתום לב, ידחה בית המשפט את הבקשה. פעולות שעשויות לעורר חשד לחוסר תום לב עשויות להיות הסתרת מידע מבית המשפט או השתהות בהגשת הבקשה, שכן הדבר פוגם באמינות הטענה כי מדובר בצורך דחוף.

טיעונים להכרחיותו של הסעד

על המבקש לבסס את נחיצותו של הצו על מנת לאפשר דיון ראוי ולמנוע פגיעה בזכויות. לכן, עשוי עורך הדין המייצג במקרים דחופים להגיש בקשה לצו מניעה עוד לפני התביעה עצמה.

מאזן הנוחות והנזקים

בכל מתן סעד, עולה הסוגייה של מאזן הנוחות והנזקים שבין הנתבע והתובע. בעצם מתן הצו, מוגבלות חירויותיו של המשיב, אך בכך נשמרות גם זכויותיו וחירויותיו של המבקש. ככל שבית המשפט ימצא כי אי הנוחות שתיגרם למשיב היא קטנה מהנזק שיוסב למבקש, יאושר הצו.

אנחנו פה עבורך!

נשמח לעמוד לרשותך, ביחד עם הצוות המוביל של משרדנו, וללוות אותך באופן צמוד, מקצועי וקשוב לאורך כל ההליך המשפטי שלך.
לתיאום פגישת ייעוץ, כל שעליך לעשות הוא לפנות אלינו בטלפון או על ידי השארת פרטיך ואנו נחזור אליך בהקדם.

השאר פרטים

× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
דילוג לתוכן