גישור מוצלח וחשיבות ליווי עורך דין מקצועי בהליך

נדמה כי בימינו יותר ויותר אנשים וגופים עסקיים מעדיפים למצוא “כביש עוקף בית משפט” בדמותן של החלופות היעילות והקלות יותר, אשר מעוגנות בחוק הישראלי. אין זה מפתיע כי הצדדים בסכסוכים מסוגים שונים, מעדיפים לנקוט בשיטות האלטרנטיביות ליישוב סכסוכים (Alternative Dispute Resolution) ולא להמתין חודשים ארוכים להגעת התיק לבית המשפט, אשר שם, תוך מספר דקות, יצטרך השופט להכריע בו. העומסים הגדולים הפוקקים את עורקי בתי המשפט, מחד, ומאידך, שיטת הסרט הנע שבה נאלצים השופטים להקדיש זמן מצומצם בלבד לכל תיק, מובילים את הצדדים לבחירת חלופות פרודוקטיביות ואישיות יותר, כבוררות, גישור, הסינתזה ביניהם (גישבור) וכד’. אין ספק כי הליך גישור מוצלח יכול לחסוך לכם זמן, ואף, במיוחד כאשר מדובר בענייני גירושין או בעניינם של שותפים בעסק קטן, לחסוך לכם את מרביתו של הקרע הטבעי שנוצר כאשר הופכים סכסוך כזה מאישי לרשמי, וממקמים אותו על דוכן בית המשפט.

מהו גישור וכיצד ניתן להפכו למוצלח יותר?

עצם הוצאת ההליך מבית המשפט אל סביבה טבעית יותר לצדדים הינה צעד יפה לכיוון הבנה ושיתוף פעולה, אולם הוא אינו מספיק על מנת להתקדם הלאה. גישור הוא ההליך אשר בו הצדדים בסכסוך מנהלים ביניהם משא ומתן שמטרתו פתרון הסכסוך שהתגלע ביניהם. את התהליכים שיעברו הצדדים לאורך הליך כזה, מלווה המגשר – צד ניטראלי ומקצועי המסייע בניהולו של הדיאלוג, מכוון את הדיון וממקדו במטרה שלשמה מתנהל התהליך, ומציע הצעות לפתרונות אפשריים, מבלי סמכות ההכרעה לגבי הפתרון הנבחר, במידה וישנו כזה. כל תהליך הגישור כולו, מתחילתו ועד לפתרון המושג בסופו, מתנהל בהסכמתם של הצדדים בלבד, שכל אחד מהם רשאי להפסיקו בכל שלב בתהליך. אם כן, הקריטריון הראשון להצלחתו של הליך גישור, היא נכונותם של הצדדים להגיע לפשרה צודקת. הקריטריון החיוני השני, הוא עורך דין מקצועי ומנוסה, אשר ילווה את התהליך לכל אורכו, ילמד להכיר את הנפשות הפועלות, יבין כיצד לנתב אותם אל עמק השווה ובכלל – ישמש כ”מבוגר האחראי” המקצועי בסיפור הגישור.

מה אמור לעשות עבורכם עו”ד – מגשר טוב?

מטרתו הסופית, היעד של הליך הגישור היא ההגעה להסכמה המעוגנת בגושפנקה החוקית והמחייבת שלה – הסדר הגישור. במידה ונחתם הסדר כזה, יוכלו הצדדים להגיש אותו לבית המשפט, כדי להעניק לו את התוקף של פסק דין. במידה והצדדים (שניהם או אחד מהם) עדיין אינם חשים כי הסכסוך נפתר במסגרתו של ההליך, עדיין עומדת להם זכותם לקחת את העניין אל כתלי בית המשפט ולהתדיין במסגרת משפטית רלוונטית. מאחר ובניגוד לבוררות, בהליך גישור לא כל אדם יכול לשמש כמגשר, ונדרשת לכך ההסמכה המקצועית מתאימה, הכלים העומדים לרשותו של עו”ד – מגשר טוב (ולכן, גם לרשות הצדדים בסכסוך) הם רבים וקיומן מבטיח את ההגעה אל עמק השווה, לשביעות רצונם של שני הצדדים.

שיתוף המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מאמרים נוספים

צרו איתנו קשר

אנחנו פה עבורך!

נשמח לעמוד לרשותך, ביחד עם הצוות המוביל של משרדנו, וללוות אותך באופן צמוד, מקצועי וקשוב לאורך כל ההליך המשפטי שלך.
לתיאום פגישת ייעוץ, כל שעליך לעשות הוא לפנות אלינו בטלפון או על ידי השארת פרטיך ואנו נחזור אליך בהקדם.

השאר פרטים

דילוג לתוכן